,

Šratasvydis (airsoftas) – iš kur atsirado šis ekstremalus sportas?

AIRSOFTAS (Šratasvydis) – sparčiai Lietuvoje ir visame pasaulyje populiarėjanti vyriška pramoga. Bet ar žinote iš kur ir kodėl jis atsirado? Šiandien trumpai papasakosime šio vyriško šaudymo žaidimo istoriją.

Viskas prasidėjo dar XX amžiuje, 1970 metais. Po Antrojo Pasaulinio karo, Japonijoje civiliams buvo uždrausta turėti bet koktį šaunamąjį ginklą, todėl iš to kilo ypač didelis domėjimasis jais. Gamintojai, jausdami didelę potencialią rinką, pradėjo gaminti netikras ginklų kopijas, kurios atrodė labai realistiškai. Pirmieji šratasvydžio ginklai buvo spyruokliniai ir ne elektriniai, todėl jie nebuvo labai galingi, palyginus su to meto tikraisiais balistiniais ginklais. Šios tikrų ginklų kopijos šaudė kelių kalibrų guminiais ar plastikiniais rutuliukais. Vėliau šratasvydžio kulkų kalibras standartizavosi kaip 6 ir 8 mm. Tokie airsoft ginklai padėjo sparčiai populiarėti visoje Japonijoje, nes šie ginklai leido savininkams dalyvauti nesaugiuose, konkurencinguose žaidimuose prieš savo draugus visiškai legaliai. Taip ir atsirado Airsoft žaidimas.

Dėl didelio pritarimo Japonijos visuomenėje, airsofto ginklai tapo vis populiaresni ir ilgainiui pradėjo plisti į kitas Azijos šalis, kuriose buvo panašių griežtų ginklų įstatymų, įskaitant Korėją, Taivaną ir Kiniją. 1980-aisiais, technologijų pažanga paskatino pirmuosius spyruoklinius šratasvydžio ginklus keisti galingesniais dujiniais ginklais. Šie ginklai buvo panašūs į ankstesnę versiją, tačiau buvo pradėtos naudoti „žaliosios dujos” (angl. green gas), kurių dėka ginklai tapo galingesni. „Žaliosios dujos” – tai dujos, specialiai sukurtos naudoti airsoft ginklams, leidžiantiems BB’s pasiekti didesnį greitį ir visiškai saugios naudoti prieš žaidėjus, turinčius tinkamą kūno apsaugą. Ši naujovė leido šratasvydžio ginklams išgauti kur kas didesnę galią ir tikslumą, o tai dar labiau paskatino žaidimo intensyvumą, realizmą ir spartų populiarėjimą ne tik Japonijoje, bet ir užsienyje. 10-ojo dešimtmečio viduryje ši vyriška pramoga pasiekė ir Šiaurės Ameriką.

Vėliau, mažos galios spyruoklinius ginklus keitė klasikiniai šratasvydžio ginklai, kurie yra populiarūs iki šiol. Japonija tuomet patyrė ekonominį nuosmukį, o dujinius airsoft ginklus ėmė keisti automatiniai elektriniai ginklai (angl. AEG, automatic electric gun). Elektrinio akumuliatoriaus pagalba, šie ginklai tapo ypač galingi ir skyrėsi nuo pirmųjų šratasvydžio ginklų šaudymo sparta – 100–2000 šūvių/min. AEG dabar yra dažniausiai naudojami ir dažniausiai parduotuvėse pardavinėjami Airsoft ginklai. Palyginus su airsoft pradžia, dabar mes turime labai didelį airsofto ginklų pasirinkimą ir modelių įvairovę. Visus populiariausius dabartiniuose žaidimuose naudojamus ginklus dažniausiai galima išsinuomuoti pas žaidimų organizatorius už simbolinį įrangos nuomos mokestį, todėl norint pradėti žaisti šratasvydį nebūtina skubėti ir pirkti savo ginklo.

Dabar, šis žaidimas paplitęs visame pasaulyje. Airsoftą žaidžia ne tik profesionalūs žaidėjai, bet ir megėjai, kurie nori patirti karines pramogas. Taip pat, šratasvydžio karinės pramogos vis labiau populiarėja kaip bernvakario pramoga ar komandos formavimo žaidimas karine tematika. Tai puikus būdas suvienyti komandos žaidėjus, linksmai praleisti laiką, bei patirti neužmirštamus įspūdžius.